Error
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_media, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_users, 1

Articles in Category: Lajme

Merr fund moratoriumi i skafeve, operatorët turistikë: Më shumë mundësi

on Tuesday, 05 March 2013. Posted in Lajme

Kryetari i shoqatës së operatorëve turistikë për jugun, Vasil Bedini, shprehet se operatorët turistikë e kishin pritur prej kohësh shfuqizimin e ligjit që i kishte penalizuar në bizneset e tyre.

VLORE – Nga sot ligji për moratoriumin e skafeve nuk është më aktiv. Qyteti i Vlorës dhe operatorët turistikë e kanë mirëpritur përfundimin e moratoriumit, duke shpresuar që ky ligj të mos kthehet më.

“Prej mbrëmjes së djeshme operatorët turistikë kanë pritur me padurim që të binte ky ligj i moratoriumit që na ka penguar në punën tonë gjatë viteve që kanë kaluar. Kanë qenë 7 vite që ne prisnim me padurim që ky moratorium të binte, duke patur parasysh që kërkesa e turistëve ka qenë e vazhdueshme që të kishin mundësi të eksploronin bregdetin shqiptar. Shpresojmë që të gjithë të pajisen me mjete lundruese dhe të vendosin flamurin kuqezi që nuk e kemi parë për shumë vite me radhë në detin Jon dhe Adriatik.”- u shpreh Bedini.

Best Destinations 2013 - Albania is considered value for money

on Tuesday, 05 March 2013. Posted in Lajme

Frommer’s bet is on Albania as the best destination of 2013

Best Destinations 2013 - Albania is considered value for money

Frommer’s, one of the magazines on travel guides followed in the U.S. has published a list of the best destinations in the world in absolute terms in 2013 but also the best market segments such as families, outdoor adventures and more. Among the latter, Frommer’s bet is on Albania as the best destination of 2013 for value for money. Therefore we are not speaking of a destination for elite tourism but a destination for everyone.

Kishat nuk ruhen me sistem alarmi, duhen policë

on Monday, 04 March 2013. Posted in Lajme

Flet Gentian Stratobërdha, drejtor i trashëgimisë kulturore pranë Kishës Autoqefale

Gentian Stratobërdha, drejtor për Trashëgiminë në Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare, thekson në një intervistë për “DW” se monumentet, që kanë vlera, duhet të ruhen 24 orë, dhe jo e sistem alarmi, sado të sofisikuar, por me roje fizike, mundësisht policë me shërbim 24 orësh.

Në Shishtavecin e bukur të skiatorëve, të traditave dhe të kampionëve...

on Thursday, 28 February 2013. Posted in Lajme

Kampionati i skive, tashmë traditë prej vitesh në fshatin verior të Kukësit

Në Shishtavecin e bukur të skiatorëve, të traditave dhe të kampionëve...

 

Turizmi malor po merr gjithnjë e më shumë përmasa të qarta e të kuptueshme, duke konturuar aktivitete jo më thjesht në kuadrin e aventurës dhe rastësisë, por nisma serioze e të qëndrueshme, që nga viti në vit forcohen dhe kthehen në traditë. I tillë është edhe kampionati lokal i skive në fshatin e bukur të Shishtavecit, i cili tashmë prej disa vjetësh organizon këtë aktivitet aq të dashur për adhuruesit e sporteve dimërore.

Numri i ri i revistës Travel - revista turistike që ju ofron më të mirën e turizmit shqiptar - nuk duhet ta humbisni...

on Monday, 18 February 2013. Posted in Lajme

Një pafundësi informacioni për turizmin, problematika të mprehta dhe dhjetëra destinacione, është ajo çka ofron ky numër i ri i revistës shqiptare të turizmit në të gjithë rajonin

Numri i ri i revistës Travel - revista turistike që ju ofron më të mirën e turizmit shqiptar - nuk duhet ta humbisni...

Në këtë numër:

Editorial nga Irhan Jubica
Kosova si pjesë e Strategjisë Kombëtare të Turizmit
Echo:
The guardian: “Shqipëria e dyta ndër njëzet më të mirat”
Prestigjozja britanike ofron Shqipërinë bregdetare si optimale për 2013-tën
Fokus nga Dritan Zaimi
Mikpritja shqiptare, detyrim shërbimor apo atraksion turstik? 
Intervista, Orgesa Zaimi: “Udhëtimet? Adrenalina ime”
Këngëtarja shqiptare flet për pasionet dhe planet e saj për udhëtimet nëpër botë
New trend
Destinacionet e rekomanduara të 2013-ës
10 vendet më të bukura që mund të vizitoni në Shqipëri – sugjeruar nga Blue Agency
The top 2013 destinations in Albania
Forum
Turizmi dimëror, kapacitetet dhe infrastrukturat – Flasin operatorët e strukturave akomoduese dimërore
Outdoor nga Gent Mati
Valbona dhe skiatorët e saj alpinistë
Valbona and her alpinist skiators
Traveler nga Michael Mclellan
Fermat shqiptare: sa të mira dhe natyrale!
Albanian farms, natural and good...
City Guide nga Irhan Jubica
Prishtina, lindja e vështirë e një qyteti perëndimor
Prishtina, the hard rise of European city
Destinacione të bardha – nga Flora Xhemani Baba
Shijoni dimrin ne Razëm, Pukë, Dardhë, Voskopojë, Bogë (Rugovë), Shapkë, Llogora, Tomor….
White trips
Enjoy the winter in Razëm, Pukë, Dardhë, Voskopojë, Bogë (Rugovë), Shapkë, Llogora, Tomor….