Articles in Category: Destinacione

Mrekullitë e natyrës së Divjakës përmes një udhëtimi me varkë

on Wednesday, 08 May 2019. Posted in Destinacione

Një udhëtim aventuresk duke shijuar kullën panoramike, pyllin e gjelbëruar

Mrekullitë e natyrës së Divjakës përmes një udhëtimi me varkë

TIRANË, 5 maj /ATSH A.ALLA/ – Parku kombëtar i Divjakës është kthyer në një nga destinacionet më të preferuara për turistët vendas dhe sidomos për ata të huaj. Ky park po frekuentohet përherë e më shumë nga turistët dhe tashmë është shndërruar në një nga destinacionet e preferuara të fundjavës.

Turistët në këtë park të rijetësuar bëjnë një udhëtim aventuresk duke shijuar kullën panoramike, pyllin e gjelbëruar, si dhe duke vëzhguar larmishmërinë e shpendëve që gjenden në park.

Rafting në Kanionet e Osumit, guida turistike e fundjavës edhe për të huajt

on Wednesday, 08 May 2019. Posted in Destinacione

Pamjet që të ofrojnë kanionet e Osumit janë mahnitëse, gjithë lartësi, kontraste.

Rafting në Kanionet e Osumit, guida turistike e fundjavës edhe për të huajt

TIRANË, /ATSH/ – Rafting në Kanionet e Osumit është tashmë një nga guidat më të preferuara të turistëve të huaj.

Turistët e huaj kanë shijuar këtë fundjavë adrenalinën dhe kënaqësinë mes natyrës madhështore dhe të egër të Kanioneve të Osumit.

Gjatë kësaj fundjave mbi 10 varka me turistë vendas dhe të huaj shijuan rafting në një nga monumentet e natyrës më të bukur në Shqipëri.

MSN: Shqipëria, vendi i mbushur me mrekulli

on Wednesday, 17 April 2019. Posted in Destinacione

Gjiganti i informatikës “Microsoft”, i ka kushtuar një shkrim të gjatë Shqipërisë, ku liston vendet më të bukura për t’u vizituar.

MSN: Shqipëria, vendi i mbushur me mrekulli

Nga Gent Sinani 

OTAVA, 16 prill /ATSH/ – Një nga portalet informative më të njohura në botë, MSN, që menaxhohet nga gjiganti i informatikës “Microsoft”, i ka kushtuar një shkrim të gjatë Shqipërisë, ku liston vendet më të bukura për t’u vizituar.

Më poshtë vijon artikulli:

Gjiri i Dafinës në Karaburun, një mrekulli e vogël ende e pazbuluar

on Wednesday, 03 April 2019. Posted in Destinacione

Karaburuni bëhet vend mjaft tërheqës në vijën bregdetare dhe më i paeksploruari.

 Gjiri i Dafinës në Karaburun, një mrekulli e vogël ende e pazbuluar

Nga Adela Alla 

TIRANË, ATSH/ – Gjiri i Dafinës është një prej bukurive natyrore më të veçanta që ofron gadishulli i Karaburunit. Në morinë e gjireve detare që ka ky gadishull si gjiri i Dafinës, gjiri i Anglezit, shpella e Haxhi Aliut, gjiri i Ariut etj., Karaburuni bëhet vend mjaft tërheqës në vijën bregdetare dhe më i paeksploruari.

Rrjolli, ku jeta rrjedh - Rrjolli, the where the life flows

Written by Irhan Jubica on Wednesday, 27 March 2019. Posted in Destinacione

Një nga plazhet më të bukura të bregdetit shqiptar

Rrjolli, ku jeta rrjedh - Rrjolli, the where the life flows

Një kënaqësi e veçantë u ofrohet pushuesve që preferojnë të shëtisin mëngjeseve përgjatë plazhit të virgjër të Rrjollit, pasi ata mund të sodisin peshkatarët teksa kthehen nga deti me varka dhe nxjerrin me dorë peshkun e zënë nga rrjetat. E sigurisht që mund edhe të blejnë me çmime të paimagjinueshme peshkun më të freskët e më të larmishëm që kanë parë ndonjëherë!