Articles in Category: Lajme

Saranda hap dyert për turistët - Çelet sezoni me Festën e Midhjes

on Monday, 13 May 2013. Posted in Lajme

Qyteti bregdetar ka ngritur siparin e verës 2013 me dhjetëra aktivitete

Saranda hap dyert për turistët - Çelet sezoni me Festën e Midhjes

 

Saranda ishte kryeqyteti i festës në këto ditë maji, pikërisht me datat 10-11-12 Maj, kur i uroi zyrtarisht mirseardhjen turistëve të verës 2013, me një zinxhir aktivitetesh të pasur e të larmishmëm ku kryefjala e gjithçkaje ishte argëtimi. Natyrisht festimet kulmuan me atë që tashmë po kthehet në traditë të përvitshme e që po mbledh gjithmonë e më shumë vizitorë në Sarandë, me Festën e Midhjes. Mbretëresha e Liqenit, mbledh në shesh të gjithë kuzhinierët më të mirë të Sarandës dhe jo vetëm, të shpalosin fantazinë e tyre në dhjetëra qindra gatime të shijeve nga më të larmishmet, për t’i bërë vizitorët të shijojnë më të mirën. Festa solli zyrtarisht në Sarandë edhe kryetarin e komunës së Suharekës, komunë me të cilën Saranda është binjakëzuar së fundmi. Një sërë përurimesh u realizuan me rastin e hapjes së sezonit, si vlera të shtuara në shërbim të turistëve të sezonit të sivjetëm.
Një risi për këtë sezon ishte edhe guida turistike e Sarandës, realizuar prej Blue Agency dhe Bashkisë së Sarandës, një guidë praktike xhepi me informacion të pasur për Sarandën dhe Delvinën, informacion i domosdoshëm dhe i munguar prej vitesh për turistët, sidomos ata të huaj, qyshse kjo guidë nuk prodhohej dhe nuk hidhej më në treg. Kryetari i Bashkisë Stefan Çipa pohoi se kjo guidë do të jetë vërtet një dhuratë e bukur për çdo mik që do të vizitojë qytetin që ai përfaqëson.
Saranda është pregatitur dhe pret të vizitohet këtë sezon nga rreth një million vizitorë

Travel Magazine i shtohet listës së botimeve botërore në turizëm

on Tuesday, 23 April 2013. Posted in Lajme

MESSE Berlin sponsorizoi këtë vit për të dymbëdhjetën herë, Panairin Ndërkombëtar Të Librave dhe Revistave Turistike nga Qendra e Dokumentimeve Turistike, brenda Panairit të 47-të të Berlinit.

Travel Magazine i shtohet listës së botimeve botërore në turizëm

 

Messe Berlin has sponsored the 12-th. International  Exhibition of Tourist Books & Magazines, organized by the Centro de Documentación Turística in  ITB Berlin 2013
The 47-th edition of  ITB Berlin, regarded as the world’s most important tourism fair, took place from 6th to 10th of March 2013. Despite the crisis, 10.086 companies from 188 countries have exhibited their products and services and discussed their future market strategies. Of the 170.000 visitors who attended, 110.000 were trade visitors, with a 43% of them from abroad. These figures show the success of ITB.
There, the Centro de Documentación Turística leaded by Miguel Montes, organized the successful 12th. International Exhibition of Tourist Books & Magazines, sponsored by Messe Berlin and with the collaboration of Marva Group and Hotel St. Michaels-Heim ( Berlin ). National and international publishing companies have participated with travel guides, technical books, large format editions, etc. A selection of the most important European and American travel and professional magazines has also participated. Always attentive to great events, Travel Magazine has been there. 
ITB BERLIN 2014 will take place from from 5th to 9th of March 2014 

 

Merr fund moratoriumi i skafeve, operatorët turistikë: Më shumë mundësi

on Tuesday, 05 March 2013. Posted in Lajme

Kryetari i shoqatës së operatorëve turistikë për jugun, Vasil Bedini, shprehet se operatorët turistikë e kishin pritur prej kohësh shfuqizimin e ligjit që i kishte penalizuar në bizneset e tyre.

VLORE – Nga sot ligji për moratoriumin e skafeve nuk është më aktiv. Qyteti i Vlorës dhe operatorët turistikë e kanë mirëpritur përfundimin e moratoriumit, duke shpresuar që ky ligj të mos kthehet më.

“Prej mbrëmjes së djeshme operatorët turistikë kanë pritur me padurim që të binte ky ligj i moratoriumit që na ka penguar në punën tonë gjatë viteve që kanë kaluar. Kanë qenë 7 vite që ne prisnim me padurim që ky moratorium të binte, duke patur parasysh që kërkesa e turistëve ka qenë e vazhdueshme që të kishin mundësi të eksploronin bregdetin shqiptar. Shpresojmë që të gjithë të pajisen me mjete lundruese dhe të vendosin flamurin kuqezi që nuk e kemi parë për shumë vite me radhë në detin Jon dhe Adriatik.”- u shpreh Bedini.

Best Destinations 2013 - Albania is considered value for money

on Tuesday, 05 March 2013. Posted in Lajme

Frommer’s bet is on Albania as the best destination of 2013

Best Destinations 2013 - Albania is considered value for money

Frommer’s, one of the magazines on travel guides followed in the U.S. has published a list of the best destinations in the world in absolute terms in 2013 but also the best market segments such as families, outdoor adventures and more. Among the latter, Frommer’s bet is on Albania as the best destination of 2013 for value for money. Therefore we are not speaking of a destination for elite tourism but a destination for everyone.

Kishat nuk ruhen me sistem alarmi, duhen policë

on Monday, 04 March 2013. Posted in Lajme

Flet Gentian Stratobërdha, drejtor i trashëgimisë kulturore pranë Kishës Autoqefale

Gentian Stratobërdha, drejtor për Trashëgiminë në Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare, thekson në një intervistë për “DW” se monumentet, që kanë vlera, duhet të ruhen 24 orë, dhe jo e sistem alarmi, sado të sofisikuar, por me roje fizike, mundësisht policë me shërbim 24 orësh.