Articles in Category: Lajme

Nikaia - qyteti i harruar

on Thursday, 10 January 2013. Posted in Lajme

Një nga sitet më të vyera kulturore, kthyer tashmë në fantazëm

Pak e njohin, shumica as nuk e dijnë që egziston. E kjo për shkak të mungesës së vëmendjes që e ka nxjerrë në mënyrë thuajse tërësore nga harta e vendeve të vizitueshme. 
Vendbanimi antik i Nikaias në Klos të Mallakastres dergjet i braktisur pa u prekur jo me nga investimet, por as nga projektet që nuk duken kurrkund rreth trupit të tij. Një vlerë e madhe që po trajtohen si një karakatinë pa kurrfarë historie

ÇMIMI I TURIZMIT SHQIPTAR 2012

on Wednesday, 09 January 2013. Posted in Lajme

VJEN PER TE KATERTIN VIT ME RADHE CEREMONIA E ÇMIMEVE NE TURIZEM

ÇMIMI I TURIZMIT SHQIPTAR 2012

 

Për të katërtën herë duke krijuar tashmë një traditë, MTKRS, Shoqata Shqiptare e Turizmit ATA, USAID dhe GIZ, prezantuan Çmimet e Turizmit Shqiptar, pikërisht në Konferencën e Pestë Të Turizmit, mbajtur në Hotel Sheraton. I ftuari i nderit i radhës, për këtë edicion të konferencës së turizmit ishte kryeministri Sali Berisha, ndërkohë që në podiumin e nderit qëndronin gjithashtu përfaqësues të lartë të USAID, GIZ, Zonja Andrea Gebekken nga Tirana International Airport, ministry i MTKRS Aldo Bumçi dhe presidenti i ATA-s Enver Mehmeti

Antigone, zbulimi me vjetërsi, rreth 2300-vjeçare

on Monday, 19 November 2012. Posted in Lajme

Objekti mendohet se është përdorur për unazë ose medaljon

Antigone,  zbulimi me vjetërsi, rreth 2300-vjeçare

 Engjëll Serjani

Në rrënojat e Antigonesë zbulohet një gur i rrallë unaze ose medaljoni, që arkeologët dyshojnë se pasqyron Pirron e Epirit në një çast luftimi. Mesditën e së hënës, gjatë punimeve të ekspeditës së përvitshme arkeologjike “Antigone 2012”, në sektorin G, kuadrati nr. 10 është gjetur një objekt i rrallë arkeologjik, një gur xhami unaze ose medaljoni, mbi të cilën është gdhendur me finesë të jashtëzakonshme në reliev një pamje e dy kuajve dhe një luftëtari në vrapim e sipër. Gjatë kësaj ekspedite që drejtohet nga arkeologu i njohur prof. dr. Dhimitër Çondi, janë zbuluar edhe mjaft objekte me interes, por guri i unazës apo medaljoni vlerësohet nga arkeologu si një objekt unikal, i rrallë dhe me vlera të jashtëzakonshme.

Numri i ri i Travel Magazine - revista e turizmit rajonal, që përveçse në Shqipëri, shpërndahet në të gjitha trojet shqiptare në Kosovë e Maqedoni

on Thursday, 01 November 2012. Posted in Lajme

Një numër plot destinacione e materiale interesante

Në këtë numër do të lexoni:
TURIZMI SHQIPTAR, DREJT LINDJES APO PERËNDIMIT?
Editorial nga Sadik Malaj, kryetar i Unionit të Operatorëve Turistikë të Shqipërisë
TRAVELER - TONY WHEELER: Shqipëria? I Like it!
“Mbreti” i Lonely Planet ndan me lexuesit e revistës Travel rrëfimin e tij të jashtëzakonshëm për udhëtimin në Shqipëri në vitin 2006, mbresat e të cilit i hodhi në guidën “Western Balcans”. Ekskluzive për Travel.
DESTINACIONE SHQIPTARE
Nikaj Mërturi, Prizreni, Struga, Këlcyra, Kanioni i Matkës
(nga Ndoc Mulaj, Xhemi Hajredini, Flora Xhemani Baba)
 
DET APO MAL? KU NA PËLQEN TE SHKOJMË NË VJESHTË?
Sondazh i realizuar në rrjetin social FB nga Blue Albania dhe Revista Anabel
 
VUNOI I LASHTË – ATJE KU GJURMËT PO ZBEHEN
Nga Arjan Konomi
 
FOKUS
Pritshmëritë turistike për sezonin e ri pranverë- verë 2013
Nga Petrit Gjeçaj, administrator i Thethi Guide
 
KONKURSI I FOTOGRAFISE – shpallet fituesi i parë
Ftohen të gjithë ata që kanë dëshirë, të dërgojnë foto për numrin e ardhshëm
 
KALAJA E LALMIT – SIKUR TA DINIT SA AFER E KEMI
Reportazh nga Irena Kanani
 
INTERVISTA, LA NAVE DOLCE – flasin te ikurit e njëzet viteve më parë me anijen e ëmbël
Intervistë me KLEDI KADIUN, EVA KARAFILIN, ROBERT BUDINËN
 
ITINERAR – JEZERCA, NJË PËRVOJË FANTASTIKE DHE E VËSHTRIRË
Kastriot Faci  rrëfen përvojën e ngjitjes me një grup të rinjsh në malin që vjen i dyti për nga lartësia në Shqipëri, por i pari për nga shkalla e vështirësisë
 
CITY GUIDE – BERATI, NJË SAN MARINO SHQIPTARE, quajtur kështu nga i mirënjohuri Jindro Montanelli
Nga Ilirjan Gjika
 
NO MORE SECRETS – GRAMSHI, PËRRALLË E PATERGUAR
Nga Dritan Zaimi, pedagog turizmi
 
OUTDOOR – BUSHCRAFTI, NJË PËRVOJË E RE NË SHQIPËRI PËR AVENTURA NJËSH ME NATYRËN
Nga Elmar Saraci
 
AROUND – BACKPACKERS-at E ZBUKUROJNË BOTËN
Nga Flora Xhemani Baba
 
TRAVEL-PERSONAZH
Shkëlzen Rexha, përfaqësuesi i fotografisë shqiptare

Nga Ilirjan Gjika
TRAVEL është revista turistike e të gjitha trevave shqiptare…

Shqipëria sërish në vëmendjen e mediave botërore

on Saturday, 25 August 2012. Posted in Lajme

Edhe njëherë Shqipëria turistike tërheq mediat të flasin për turizmin e saj

Shqipëria sërish në vëmendjen e mediave botërore

 

U bë tashmë e zakonshme që mediat botërore – edhe ato më të njohurat – i bashkangjiten listës së gjatë të publikimeve ose transmetimeve për Shqipërinë turistike, si një destinacion i vlefshëm për ta vizituar e zbuluar. Më e fundit prej tyre është televizioni i njohur Al Jazeera, me një nga degët e shumta të tij Al Jazeera Balkans, me seli qendrore në Bosnje Hercegovinë, i cili po pregatit një dokumentar të shkurtër për Shqipërinë dhe bukuritë e saj turistike. Qëllimi i saj është njohja me Shqipërinë e të gjitha vendeve të brendshme të Ballkanit e më gjerë ku televizioni i njohur ka shtrirjen e tij.