Travel Magazine - Revista shqiptare e turizmit rajonal

on Monday, 16 April 2012. Posted in Info

Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mali i Zi, ajka e turizmit shqiptar në Travel

Travel Magazine - Revista shqiptare e turizmit rajonal

 

Në numrin e ri të revistës Travel mund të lexoni:
 
Editorial
Përpara urimeve për sezonin e ri turistik – debate, nga Irhan Jubica:
Forum
Sezoni erdhi; A është gati Shqipëria?
Janë shprehur për forumin: Ministri  i MTKRS Aldo Bumçi, Drejtori i AKT, Klodian Pajuni dhe Kryetari i UOTSH, Sadik Malaj
Kartolinë
1.Komani -  një panoramë e papërsëritshme pranverore nga Bardhok Ndoji
2. Liqenet e Rugovës – mrekullitë e bjeshkëve kosovare na vijnë këtë here nga këndvështrimi I Driton Hysenajt
3. Shapka në Pranverë – bukuria e natyrës së Tetovës, nga Enver Vela
4. Liqeni i Balgjajt, Dibër – si asnjëherë tjetër në këtë numër ju kemi sjellë anë të panjohura të Dibrës, e cila identifikohet me Liqenet e Lurës. Por shijoni edhe këtë zonë të mrekullueshme nga Neri Totraku
Fokus:
Kalaja e Shkodrës dhe Muzeu, si përgjigje për pikëpyetjet – nga Ndriçim Mlika
Shqipëria dhe oferta turstike – nga Dritan Zaimi
Ekspertët e trashëgimisë kundër privatizimit të kështjellave – nga Fatmira Nikolli
Kosovë, 3.1% e GDP vjen nga DokuFesti i Prizrenit
Intervista
Rona Nishliu “Krenare të prezantoj Shqipërinë në Eurovizion” – nga Irhan Jubica
Gjurmë:
Antigonea, qyteti që e lindi dashuria dhe e shkatërroi urrejtja – nga Engjëll Serjani
Destinacione Shqiptare
Karaburuni, ose “Hunda e Zezë”, Kepi i Rodonit, ose “Muzhli i Skënderbeut”, Laguna e Nartës dhe Ishulli i Zvërnecit dhe Pishë Poro, e ardhmja e turizmit natyror – nga Ilirjan Gjika
Ulqini, një rrëfim për qytetin dhe njerëzit – nga Kozeta Bruçi
Itinerar:
1.Rrugëtim drejt Sarandës, aty ku dielli ngroh….. – nga Laureta Roshi
2. Shqipëria, sa e bukur! (për të dytin vit rresht winter-summer school tour) – nga Inelda Skënderaj
Reportazh
Shkodra, qyteti i festave popullore – nga Kastriot Faci
Extra
Elbasani, kryeqyteti i pranverës – nga Ermira Sinani Kullolli
Eating Time
Restorantet shqiptare, më të mirat në Ballkan, e thonë ambasadorët e huaj në Tiranë
City Guide
Kruja, mbretëresha e historisë shqiptare
Outdoor
Heli Ski në Tomor ose një nga ditët më të bukura të jetës time – nga Gent Mati
Piknik
Gjirokastra rreth e rrotull – nga Magdalena Margariti
Around
Nëse do të kalërosh, zgjidh kalin e duhur – nga Irena Kanani
Outgoing
Venecia, ëndërr që s’mbaron – nga Flora Xhemani
Award Area
Viktor Vlashi: Far East Albania, një histori suksesi – nga Irena Kanani
 Fotot e këtij numri:
 Kopertina, Apollonia - Marin Haxhimihali
Fotoja action: Mountain Bike Albania – turet e vështira të Dajtit
Intervista: Fotot – Fadil Berisha
Antigonea: Fotot, Engjell Serjani, Alketi Islami
Destinacionet Shqiptare; Fotot Alket Islami, Kozeta Bruçi
Outdoor: Fotot, Benoit Wollmer, Gent Mati
Fokus: Muzeu i Shkodrës, fotot, Rozë Rupa
Kruja: Fotot, Bardhok Ndoji, Bashkia Krujë
Festa e Shkodrës, fotot The Door Albania, Emiljan Nenshati, Terenc Pepa
Venecia: fotot, Blue Albania
 
 
 
 
 
 

 

Tradicioni i festave, kulturë e harruar

on Sunday, 08 April 2012. Posted in Tradita

Dr. Kesiana Lekbello.

Duhet një reflektim i gjatë dhe i arsyeshëm për çdo gjë që ndodh përreth nesh. Për të kuptuar më mirë sa larg jemi sot nga konceptimi i një feste si pjesë kulture e procesit të rrënjëve historike Shqiptare, mjafton të kthejmë vështrimin dhe të krahasojmë se ç’ndodh përtej kufijve të Vendit tonë. Pa komplikuar argumentin me vende të largëta Evropiane, do ti referohem konkretisht komuniteteve të arbëreshëve në Italinë e jugut. Bukuria e një feste do të thotë traditë, kostume tradicionale, muzikë e vjetër shqiptare dhe mbi të gjitha një bashkësi zakonesh që kërkojnë me çdo kusht të ruajnë ndër shekuj kulturën e vjetër të popullit tonë.

Udhëtim për tek më e bukura e Bjeshkëve

Written by Kastriot Faci on Sunday, 08 April 2012. Posted in Itinerare

Aty ku zanat kanë logun e tyre...

Udhëtim për tek më e bukura e Bjeshkëve

 Kastriot Faci

Dikur njerëzit në mënyrë të formale e të paorganizuar e shprehnin simpatinë e tyre për një nga vajzat apo nuset e fshatit, duke e vlerësuar atë nga hiret e saj. Ajo personifikohej  si e veshur mirë, e pastër dhe shëndetplotë. Ky vlerësim bëhej në momentin që ajo shihej në rrugë për tek kroi i fshatit apo ceremoni e festa. Ajo kthehej në simbol të bukurisë dhe të gjithë mundoheshin ta imitonin në mënyrën se si ajo , vishej, sillej, ecte, këndonte, kërcente.

Rreth 12 vjet më parë në Qafën Predelecit u mbajt për herë të parë Logu i Bjeshkëve nga banorët e Komunës së Kelmendit. Aktiviteti organizohet tashmë çdo vit në muajin gusht dhe është bërë i njohur në të gjithë trevat mbarëshqiptare. Ai njihet  si vendi ku vajzat më të bukura të Kelmendit konkurojnë për të qenë më e bukura e Bjeshkëve, për të fituar kurorën e “Miss Bjeshkës”. 

Me borë pa borë, improvizimi e ka në dorë

Written by Irhan Jubica on Friday, 06 April 2012. Posted in Editorial

për nje reflektim mbi reflektimet...

Me borë pa borë, improvizimi e ka në dorë

 

Përveçse është ende pa një kalendar festimesh për 100-vjetorin e Pavarësisë, Shqipëria është sot edhe pa një axhendë vjetore të turizmit. Por edhe pa një plan. Faktin e pranoi edhe vetë ministri në analizën vjetore të MTKRS, kur ndër objektivat e vitit 2012, renditi fillimin e punës për hartimin e një plani kombëtar për turizmin. 

Si mund t’i shërbejë 100 vjetori i Pavarsisë turizmit shqiptar

Written by Irhan Jubica on Tuesday, 27 March 2012. Posted in Editorial

Një mundësi që vjen nje herë në shekull

Si mund t’i shërbejë 100 vjetori i Pavarsisë turizmit shqiptar

 

Shqipërisë i doli huq gjithë kapardisja për dyfishim të numrit të turistëve gjatë sezonit turistik që po harrohet - dashtë zoti - bashkë me kobin që pasoi marketingun më profesional të perëndimit për vendin tonë: renditjen në kryelistat për turizëm anekënd botës, si dhe marrëveshjen për liberalizimin e vizave. Kur në fillim të sezonit, operatorët shprehën shqetësimin për ndikimin negativ që do të kishte mbi turizmin përveç janarit vrasës, edhe atmosfera e nderë e një procesi elektoral, avokatura shtetërore në media u përpoq ta injoronte këtë nuhatje profesionale që vjen kokëfortë prej përvojës. Mirëpo, qysh prej kulmit të sezonit - kur jo vetëm revista Travel, dëshmoi nëpërmjet zërit të operatorëve, se turizmi i këtij viti iku e shkoi - e deri tash nuk ka ende një bilanc të këtij sezoni e aq më pak një kapardisje qeveritare si ajo e tre-katër vjeshtave të fundit.