Error
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_media, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_users, 1

Articles in Category: Lajme

Gurëzeza, qyteti ilir me vlera historike dhe natyrë mbresëlënëse

on Tuesday, 05 February 2019. Posted in Lajme

Aty ku historia e pasur takohet me natyrën

Gurëzeza, qyteti ilir me vlera historike dhe natyrë mbresëlënëse

Nga Klotilda Saraçini

TIRANË, 2 shkurt/ATSH/- Gurëzeza, qyteti ilir në Cakran të Fierit, aty ku historia e pasur takohet me natyrën është një nga destinacionet turistike më të veçanta.

I ndodhur në 17 km larg qytetit të Fierit arkeologët kanë vlerësuar se Gurëzeza, emri antik i së cilës mendohet të jetë Barbyli, është po aq e rëndësishme për trashëgiminë kulturore shqiptare sa Apolonia apo Bylisi.

Kryetari i bashkisë së Fierit, Armando Subashi në një video të publikuar prezanton historinë dhe bukurinë e natyrës në këtë qytet ilir.

Ura e Kordhocës, mrekullia 200-vjeçare

on Tuesday, 29 January 2019. Posted in Lajme

Aktualisht njihet si e vetmja nyje lidhëse në luginën e Drinos

 Ura e Kordhocës, mrekullia 200-vjeçare

Nga Adela Alla

TIRANË, 29 janar /ATSH/ – Ura e Kordhocës, mrekullia 200-vjeçare, sipas historianëve është ndërtuar rreth vitit 1820 dhe në atë kohë ishte nyja kryesore lidhëse për tre qytete, Gjirokastrën, Libohovën dhe Janinën, ndërsa aktualisht njihet si e vetmja nyje lidhëse në luginën e Drinos.

Të rinjtë e apasionuar pas turizmit të bardhë ngjiten në malin e Çikës

on Tuesday, 29 January 2019. Posted in Lajme

Aventura në një ndër 85 majat më të larta të maleve në Europë

Të rinjtë e apasionuar pas turizmit të bardhë ngjiten në malin e Çikës

Nga Klotilda Saraçini
TIRANË, 28 janar/ATSH/- Të rinj aventurierë të borës dhe lartësive janë ngjitur ditët e fundit në Llogora dhe më tej drejt lartësive me borë të malit të Çikës.

Mali i Çikës ndodhet në bregun e detit, midis Jonit në perëndim dhe luginës së Shushicës në lindje, me shtrirje juglindje-veriperëndim e me majat më të larta të Çikës (2040 m) e të Qorres (2018 m).

Kryetari i bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, në disa fotografi të publikuara prezanton të rinjtë aventurierë që janë ngjitur në Majën e Çikës, që është në vendin e 85 të majave më të larta të maleve në Europë.

“Corriere della Sera”: Saranda, ndër 12 destinacionet europiane për 2019

on Monday, 28 January 2019. Posted in Lajme

Në sajë të plazheve të bukura dhe natës së saj të gjallë

“Corriere della Sera”: Saranda, ndër 12 destinacionet europiane për 2019

Nga Klotilda Saraçini

TIRANË, 26 janar/ATSH/- Para mbërritjes së fluksit të turistëve gjatë verës, qershori është koha më e mirë për të shijuar detin në Shqipërinë jugore në qetësi të plotë.

Saranda, në veçanti, në fund të Rivierës Shqiptare, në sajë të plazheve të bukura dhe natës së saj të gjallë, është bërë vitet e fundit një nga destinacionet më të famshme të vendit.

Kështu shkruan gazetarja italiane Francesca Masotti në një artikull të publikuar në rubrikën “Dove” të gazetës prestigjioze italiane “Corriere della Sera”.

"WELCOME TO PARADISE DURRES, ALBANIA"

on Sunday, 27 January 2019. Posted in Lajme

Hotel Adriatik -Durrës merr pjesë në panairi ndërkombëtar “2019 New York Times Travel Show”

Nga Beqir Sina, New York

Ikona e hoteleve shqiptare, hoteli historik luksoz me 5 yje "Adriatik" - Durrës, për të dytin vit me radhë, në panairin më të madh në botë për industrinë e turizmit - përmes ADRIATIK TOURS LLC, pjesë e ASTA & VIRTUOSO, e sjellin Shqipërinë si destinacionin më të ri në botën e turizmit.

NEW YORK CITY - Panairi ndërkombëtar më i madh në planet “2019 New York Times Travel Show,” e cila është tregtia më e madhe e udhëtimeve, konsumatorëve, frekuentuesve, dhe eksploruesve nga mbarë bota, për të gjashtëmbëdhjetën herë, po mbahet në qendrën e famshme të ekspozitave dhe panaireve, “Jacob K. Javit Center”, në qytetin e New York.