Articles in Category: Lajme

“Corriere della Sera”: Saranda, ndër 12 destinacionet europiane për 2019

on Monday, 28 January 2019. Posted in Lajme

Në sajë të plazheve të bukura dhe natës së saj të gjallë

“Corriere della Sera”: Saranda, ndër 12 destinacionet europiane për 2019

Nga Klotilda Saraçini

TIRANË, 26 janar/ATSH/- Para mbërritjes së fluksit të turistëve gjatë verës, qershori është koha më e mirë për të shijuar detin në Shqipërinë jugore në qetësi të plotë.

Saranda, në veçanti, në fund të Rivierës Shqiptare, në sajë të plazheve të bukura dhe natës së saj të gjallë, është bërë vitet e fundit një nga destinacionet më të famshme të vendit.

Kështu shkruan gazetarja italiane Francesca Masotti në një artikull të publikuar në rubrikën “Dove” të gazetës prestigjioze italiane “Corriere della Sera”.

"WELCOME TO PARADISE DURRES, ALBANIA"

on Sunday, 27 January 2019. Posted in Lajme

Hotel Adriatik -Durrës merr pjesë në panairi ndërkombëtar “2019 New York Times Travel Show”

Nga Beqir Sina, New York

Ikona e hoteleve shqiptare, hoteli historik luksoz me 5 yje "Adriatik" - Durrës, për të dytin vit me radhë, në panairin më të madh në botë për industrinë e turizmit - përmes ADRIATIK TOURS LLC, pjesë e ASTA & VIRTUOSO, e sjellin Shqipërinë si destinacionin më të ri në botën e turizmit.

NEW YORK CITY - Panairi ndërkombëtar më i madh në planet “2019 New York Times Travel Show,” e cila është tregtia më e madhe e udhëtimeve, konsumatorëve, frekuentuesve, dhe eksploruesve nga mbarë bota, për të gjashtëmbëdhjetën herë, po mbahet në qendrën e famshme të ekspozitave dhe panaireve, “Jacob K. Javit Center”, në qytetin e New York.

Prestigjiozja “Le Monde”: Shqipëria mes 20 destinacioneve më të bukura për 2019

on Thursday, 24 January 2019. Posted in Lajme

Edhe Gazeta britanike “The Sun” përmend Rivierën Shqiptare

Prestigjiozja “Le Monde”: Shqipëria mes 20 destinacioneve më të bukura për 2019

Nga Almarina Gegvataj 

TIRANË, 23 janar/ATSH/ – Shqipëria renditet mes 20 destinacioneve më të bukura për 2019.

Prestigjiozja e përditshme “Le Monde” ka renditur Shqipërinë mes 20 destinacioneve të preferuara që duhet vizituar gjatë këtij viti.

“MIRËMËNGJES, dhe me këtë faqe të prestigjozes së përditshme Le Monde, e cila mes 20 destinacioneve të preferuara të vitit 2019 e sugjeron Shqipërinë si zgjedhjen e gjashtë, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Kryeministri Edi Rama. Edhe Gazeta britanike “The Sun” ka botuar një artikull mbi dhjetë destinacionet më të mira në të gjithë botën për turizëm mes të cilave përmend edhe Rivierën Shqiptare.

Shqipëria turistike, pjesë e panairit ndërkombëtar të turizmit në Madrid

on Thursday, 24 January 2019. Posted in Lajme

Panairi më i madh që zhvillohet në Gadishullin Iberik

Shqipëria turistike, pjesë e panairit ndërkombëtar të turizmit në Madrid

Nga Adela Alla - 23/01/2019

TIRANË, 23 janar /ATSH/ – Shqipëria merr pjesë në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit FITUR në Madrid, Spanjë.

Ky panair zhvillohet në datat 23-27 janar, dhe është i rëndësishëm pasi ofron mundësi të mira kontaktimi me operatorë, media dhe vizitorë potencialë nga Spanja dhe Portugalia.

Njëkohësisht është një pikë shumë e mirë kontakti edhe për tregje të largëta të Amerikës Latine, të cilat mund të rriten në të ardhmen.

Perlat e vendit që po zhduken nga ‘mallikimi’ i HEC-eve

on Wednesday, 23 January 2019. Posted in Lajme

Mund të jetë hera e fundit që i shikoni!

Perlat e vendit që po zhduken nga ‘mallikimi’ i HEC-eve

Nga G Bara - January 22, 2019

Jo më kot konsiderohen si perla të vendit tonë, por jo vetëm, pasi mbartin vlera dhe bukuri vërtet të mahnitshme. E ajo çka po rrezikon të ndodhë me to, është me të vërtetë e trishtë.

Shumë prej ‘shoqeve’ të vendeve të pasqyruara më poshtë, janë zhdukur në mënyrë mizore duke u ndërtuar në vend të tyre HEC-e.

E pikërisht edhe kanionet e Holtës në Gramsh, lumi i Vjosës apo ai i Valbonës, ku për to u zhvilluan disa protesta, duket se janë drejt të njëjtës rrugë. I njëjti problem duket se është dhe në Zagori.

Burimi: Shqipëriaime