Articles in Category: Lajme

Unioni Turistik Shqiptar ministres Ekonomi: "Na ndihmoni të bëjmë turizëm cilësor"

on Wednesday, 16 November 2016. Posted in Lajme

Takim i shoqatës turistike me ministren e turizmit, për sezonin që u mbyll dhe pritshmëritë për 2017-ën

Unioni Turistik Shqiptar ministres Ekonomi:
Me kërkesë të Unionit Turistik Shqiptar, dje në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, u zhvillua një takim mes krerëve dhe anëtarëve të Unionit Turistik dhe ministres Znj. Milva Ekonomi. Takimi, që zgjati më shumë se dy orë, për shkak të numrit të madh të çështjeve dhe problematikave të ngjeshura, u fokusua tek sezoni turistik që u mbyll por kryesisisht tek pritshmëritë dhe problemet për vitin 2017. 

Në treg numri i ri i Travel Magazine - Enjoy the Colours of Albania

on Tuesday, 23 August 2016. Posted in Lajme

Ky numër i ri, jo vetëm turizmi i detit por e gjithë Shqipëria turistike në 100 faqe të parezistueshme.

Në treg numri i ri i Travel Magazine - Enjoy the Colours of Albania
Vera është padyshim stina më e bukur dhe më e zhurmshme, për një vend mesdhetar si Shqipëria, ku në rreth 300 ditë me diell, më të ngjeshurat me fluksin turistik janë ato mes qershorit dhe gushtit. Por shenjat pozitive dhe shpresëdhënse për një shtyrje të këtij sezoni, e madje edhe për një përshpejtim të tij përpara qershorit, vijnë që përtej kufijve të Shqipërisë, prej nga ku operatorët shqiptarë dhe madje edhe operatorët e huaj po ndërtojnë paketat e qëndrueshme turistike që shtrihen nga maji e deri në tetor. Çka është e bukur tashmë verës, është edhe fakti që tashmë jo të gjithë vrapojnë drejt detit. Shqipëria, me Alpet e mahnitshme, me liqenet e thellë e të shumtë malorë e fushorë, me lumenjtë që ia hijeshojnë shtatin si fjongo të kaltra e të smeraldta, me shtigjet e pafundme, me shpellat misterioze, me ushqimin e shijshëm të fermave agroturistike e me një sërë turesh të aventurës, është kthyer tashmë në një destinacion gjithëpërfshirës që nuk të lejon të kalosh pushime të mërzitshme e monotone. Përjetoni pra, edhe në këtë numër të revistës Travel, larminë e pashoqe të argëtimit në këtë stinë e cila duket se nuk do të mbarojë aq shpejt!

Panairi Ndërkombëtar i Turizmit në Prishtinë – 12 vjet histori suksesi

Written by Flora Xhemani Baba on Friday, 25 March 2016. Posted in Lajme

Për herë të parë Revista Travel bëhet partner mediatik i Panairit Të Prishtinës

Panairi Ndërkombëtar i Turizmit në Prishtinë – 12 vjet histori suksesi
Në vigjilje të edicioni të 13-të të Panairit të Turizmit në Prishtinë, analiza e vetme që mund të bëhet në plan të parë, është ta quash pa hezitim histori suksesi. I zhvilluar për 12 vjet rresht pa ndërprerje në kryeqytetin e një vendi jo edhe aq turistik po ta krahasosh me Shqipërinë, e cila vetëm sivjet pati më në fund panairin e saj të parë mirëfilli turistik, Panairi I Prishtinës, është një shembull se si duhet promovuar një industry e rëndësishme si turizmi, edhe kur nuk është degë aq e shprehu e ekonomisë, për t`i dhënë atij vëmendjen e duhur.

Krociera - për herë të parë nga Shqipëria

on Tuesday, 20 October 2015. Posted in Lajme

Celestial Cruises, dhe operatori shqiptar ATHS nisen nga porti i Sarandës

Krociera - për herë të parë nga Shqipëria
Kroçera, ky qytet i vogël lundrues, niset për herë të parë nga Shqipëria? Po ky është një sihariq turistik  për ne! U bënë vite që ne shqiptarët pëlqejmë udhëtimet me kroçera dhe pavarësisht kostos së lartë të kësaj pakete turistike, tundimi i madh që me një udhëtim të vetëm, të shohësh disa vende njëkohësisht, ka qenë më i fortë se stepja e kostos së lartë. Me kalimin e viteve zerot pas çmimit të paketave për kroçera u pakësuan dhe të shkosh me kroçerë nëpër Mesdhe fjala vjen, nuk është më një aventurë e paarritshme apo me kosto të lartë. Numri i shqiptarëve që blejnë paketa turistike për udhëtimet me kroçera është tanimë i konsiderueshëm dhe agjencitë turistike ofrojnë dendur paketa për këtë shërbim. Mirëpo udhëtimi me kroçerë e ka një problem sidoqoftë; ato nuk nisen nga portet shqiptare por ose nga Greqia (përgjithësisht),  ose nga mali i Zi, ose nga Italia. Dhe kjo natyrisht shton koston e paketës, netët e qëndrimit në vendet fqinje ose në Sarandë (në rastin e nisjes nga Greqia).

Travel Magazine sjell "Destinacionet më të bukura Verë 2015"

on Sunday, 28 June 2015. Posted in Lajme

Trendet e reja të udhëtimit, destinacionet më të bukura shqiptare dhe jo vetëm, në numrin e ri të Revistës së turizmit rajonal

Travel Magazine sjell
Një verë e nxehtë kërkon freski por një palë pushime të bukura kërkojnë patjetër temperatura të larta në të gjitha kuptimet. Destinacionet e kësaj verë në revistën Travel, i kanë të dyja këto. Freski e nxehtësi, stërkala gëzimi e argëtimi në çdo cep të Shqipërisë ku mund të udhëtoni me këshillat tona dhe me ndihmën e operatorëve që ju ofrojmë.Shijojeni deri në fund freskinë dhe argëtimin e kësaj vere të nxehtë me numrin e ri të revistës Travel!