No images found.
Error
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_media, 1
 • Error loading component: com_media, 1
 • Error loading component: com_zoo, 1
 • Error loading component: com_users, 1
Travel Magazine - Revista shqiptare e turizmit rajonal

Travel Magazine - Revista shqiptare e turizmit rajonal

on Monday, 16 April 2012. Posted in Info

Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mali i Zi, ajka e turizmit shqiptar në Travel

Travel Magazine - Revista shqiptare e turizmit rajonal

 

Në numrin e ri të revistës Travel mund të lexoni:
 
Editorial
Përpara urimeve për sezonin e ri turistik – debate, nga Irhan Jubica:
Forum
Sezoni erdhi; A është gati Shqipëria?
Janë shprehur për forumin: Ministri  i MTKRS Aldo Bumçi, Drejtori i AKT, Klodian Pajuni dhe Kryetari i UOTSH, Sadik Malaj
Kartolinë
1.Komani -  një panoramë e papërsëritshme pranverore nga Bardhok Ndoji
2. Liqenet e Rugovës – mrekullitë e bjeshkëve kosovare na vijnë këtë here nga këndvështrimi I Driton Hysenajt
3. Shapka në Pranverë – bukuria e natyrës së Tetovës, nga Enver Vela
4. Liqeni i Balgjajt, Dibër – si asnjëherë tjetër në këtë numër ju kemi sjellë anë të panjohura të Dibrës, e cila identifikohet me Liqenet e Lurës. Por shijoni edhe këtë zonë të mrekullueshme nga Neri Totraku
Fokus:
Kalaja e Shkodrës dhe Muzeu, si përgjigje për pikëpyetjet – nga Ndriçim Mlika
Shqipëria dhe oferta turstike – nga Dritan Zaimi
Ekspertët e trashëgimisë kundër privatizimit të kështjellave – nga Fatmira Nikolli
Kosovë, 3.1% e GDP vjen nga DokuFesti i Prizrenit
Intervista
Rona Nishliu “Krenare të prezantoj Shqipërinë në Eurovizion” – nga Irhan Jubica
Gjurmë:
Antigonea, qyteti që e lindi dashuria dhe e shkatërroi urrejtja – nga Engjëll Serjani
Destinacione Shqiptare
Karaburuni, ose “Hunda e Zezë”, Kepi i Rodonit, ose “Muzhli i Skënderbeut”, Laguna e Nartës dhe Ishulli i Zvërnecit dhe Pishë Poro, e ardhmja e turizmit natyror – nga Ilirjan Gjika
Ulqini, një rrëfim për qytetin dhe njerëzit – nga Kozeta Bruçi
Itinerar:
1.Rrugëtim drejt Sarandës, aty ku dielli ngroh….. – nga Laureta Roshi
2. Shqipëria, sa e bukur! (për të dytin vit rresht winter-summer school tour) – nga Inelda Skënderaj
Reportazh
Shkodra, qyteti i festave popullore – nga Kastriot Faci
Extra
Elbasani, kryeqyteti i pranverës – nga Ermira Sinani Kullolli
Eating Time
Restorantet shqiptare, më të mirat në Ballkan, e thonë ambasadorët e huaj në Tiranë
City Guide
Kruja, mbretëresha e historisë shqiptare
Outdoor
Heli Ski në Tomor ose një nga ditët më të bukura të jetës time – nga Gent Mati
Piknik
Gjirokastra rreth e rrotull – nga Magdalena Margariti
Around
Nëse do të kalërosh, zgjidh kalin e duhur – nga Irena Kanani
Outgoing
Venecia, ëndërr që s’mbaron – nga Flora Xhemani
Award Area
Viktor Vlashi: Far East Albania, një histori suksesi – nga Irena Kanani
 Fotot e këtij numri:
 Kopertina, Apollonia - Marin Haxhimihali
Fotoja action: Mountain Bike Albania – turet e vështira të Dajtit
Intervista: Fotot – Fadil Berisha
Antigonea: Fotot, Engjell Serjani, Alketi Islami
Destinacionet Shqiptare; Fotot Alket Islami, Kozeta Bruçi
Outdoor: Fotot, Benoit Wollmer, Gent Mati
Fokus: Muzeu i Shkodrës, fotot, Rozë Rupa
Kruja: Fotot, Bardhok Ndoji, Bashkia Krujë
Festa e Shkodrës, fotot The Door Albania, Emiljan Nenshati, Terenc Pepa
Venecia: fotot, Blue Albania
 
 
 
 
 
 

 

0.0/5 rating (0 votes)

Hits

13858

Leave a comment

Please login to leave a comment. Optional login below.