Qendra e Vizitorëve Theth, model për t’u ndjekur

on Wednesday, 23 January 2019. Posted in Kronika

është një ndërtesë moderne, por larg stilit tradicional të ndërtimeve në malet e veriut të Shqipërisë

Qendra e Vizitorëve Theth, model për t’u ndjekur

Natyra dhe njeriu. Mbi këto dy shtylla është ngritur Qendra e Vizitorëve të Parkut Kombëtar Theth, që u përurua të Premten e 2 Nëntorit 2018.
E konceptuar si një ekspozitë me 4 pavione, Qendra e Vizitorëve në Theth është e pajisur me një maket të territorit të Parkut Kombëtar në shkallën 1:10.000, një set prej rreth 10 tabelash informative, rafte, tavolina dhe stola tradicionalë të zonës, të gjithë të punuar me dru, si dhe një oxhak të thjeshtë, gjithashtu traditë e atyre anëve.

Perlat e vendit që po zhduken nga ‘mallikimi’ i HEC-eve

on Wednesday, 23 January 2019. Posted in Lajme

Mund të jetë hera e fundit që i shikoni!

Perlat e vendit që po zhduken nga ‘mallikimi’ i HEC-eve

Nga G Bara - January 22, 2019

Jo më kot konsiderohen si perla të vendit tonë, por jo vetëm, pasi mbartin vlera dhe bukuri vërtet të mahnitshme. E ajo çka po rrezikon të ndodhë me to, është me të vërtetë e trishtë.

Shumë prej ‘shoqeve’ të vendeve të pasqyruara më poshtë, janë zhdukur në mënyrë mizore duke u ndërtuar në vend të tyre HEC-e.

E pikërisht edhe kanionet e Holtës në Gramsh, lumi i Vjosës apo ai i Valbonës, ku për to u zhvilluan disa protesta, duket se janë drejt të njëjtës rrugë. I njëjti problem duket se është dhe në Zagori.

Burimi: Shqipëriaime

Al Jazeera bën reportazhin e bukur në vendin tonë

on Wednesday, 23 January 2019. Posted in Lajme

“Shqipëria një perlë e fshehur”

Al Jazeera bën reportazhin e bukur në vendin tonë

Nga R Hoxha - January 22, 2019

Shqipëria është cilësuar si një nga perlat e Ballkanit nga shumë persona që e kanë vizituar. Edhe vizitorja britanike Edith Durham, kur vizitoi për herë të parë trojet shqiptare ka ngelur e mahnitur nga peizazhi, por jo vetëm.

Së fundmi, media e njohur “Al Jazeera” ka publikuar një reportazh për Shqipërinë. Reportazhi është i realizuar përmes tre episodeve, të cilat nisin me veriun e Shqipërisë, një pjesë të Kosovës e vazhdojnë me Krujën.

Team Building, udhëtimet ideale për skuadrat e mëdha

on Tuesday, 22 January 2019. Posted in Outdoor

Si mund të kaloni kohë fantastike me grupin, ekipin apo stafin tuaj

Team Building, udhëtimet ideale për skuadrat e mëdha

Team Building apo e quajtur ndryshe Staff Retreat, përcaktohen si aktivitete të cilat përmirësojnë marrëdhëniet midis kolegëve dhe komunikimin.
Klubi Discover Albania në mënyrë të vazhdueshme inkurajon kompanitë në realizimin e udhëtimeve me kolegët, pikërisht për të përmirësuar këto aspekte, por edhe më shumë. Më poshtë do t’ju tregojmë pse duhet të zgjidhni udhëtimet Team Building, në mënyrë që të kaloni kohë fantastike me ekipin tuaj.
Të gjithë kemi nevojë për një pushim, për të rimarrë veten dhe rifilluar me motivimin e duhur. Natyra ka një ndikim të jashtëzakonshëm në motivimin tonë të përditshëm; sa më shumë kohë të kalojmë pranë natyrës, aq më pozitiv do të ndjehemi. E ku ka më mirë për motivimin, nëse këtë kohë kolegët e kalojnë së bashku, në një udhëtim të organizuar nga kompania, ku punonjësit kalojnë pjesën më të madhe të kohës aktive?!

Saimir Strati, ambasadori i veprave murale shqiptare

on Monday, 21 January 2019. Posted in Personalitete

Artisti shqiptar me famë botërore për krjimin e mozaikëve modernë

Saimir Strati, ambasadori i veprave murale shqiptare

Nga Elitjona Doko

SHQIP

Saimir Strati, është artisti shqiptar me famë botërore për krjimin e mozaikëve modernë, që padyshim bën krenar çdo shqiptar por jo vetëm, për talentin dhe arritjet e tij. Sa krenari të takoja një bashkëatdhetarin tim që e përfaqëson Shqipërinë kudo, me art, dhe vlera! Kur e kam takuar në Assisi të Italisë, një vit më parë po punonte ditë e natë për të reaizuar veprën e tij të radhës për t'u çertifikuar për të 11-tën herë në librin Guinness. Me ftesë të Massimo Falcinellit, Presidenti Priori Serventi 2018 në Assisi të Italisë, Strati realizoi një vepër artistike e punuar vetëm me gozhdë që u prezantua në 18 janar në Itali, me rastin e festës së Shën Antonio Abatit. Kur pashë studion e tij, që mbante si souvenir arritjet e tij nëpër botë, nuk hezitova të hyj dhe të realizoj një bisedë ashtu “shqiptarçe” në Itali.