Tushemisht, bukuria e natyrës në model zhvillimi ekonomik

on Sunday, 10 February 2019. Posted in Lajme

Një nga perlat e 100 fshatrave, që pret të marrë vlerën e merituar

Tushemisht, bukuria e natyrës në model zhvillimi ekonomik

Nga Adela Alla

TIRANË, 9 shkurt/ATSH-A.Alla/ “Tushemishti është një nga perlat e 100 fshatrave dhe jemi brenda një natyre e cila shumë shpejt pret të marrë vlerën shumë të merituar të të qënit pjesë e pasurisë botërore UNESCO”.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti theksoi në fjalën e saj në aktivitetin e programit “100 Fshatrat” në Tushemisht se atë që na e ka dhënë natyra, ne sot mund ta kthejmë në model zhvillimi ekonomik.

Berati, në faqet e para të udhërrëfyesit të mirënjohur turistik japonez

on Friday, 08 February 2019. Posted in Lajme

Turistët japonezë do të zgjedhin Europën Qendrore si destinacion turistik për periudhën 2019-2020

Berati, në faqet e para të udhërrëfyesit të mirënjohur turistik japonez

Nga Gjergji Mima 

TIRANË, 7 shkurt ATSH/ – Udhërrëfyesi i mirënjohur turistik japonez “Chikyu no arukikata”, ka vendosur në faqen e parë të tij qytetin e Beratit si një ndër qytetet më të dashur për turistët.

Ky udhërrëfyes i drejtohet turistëve japonezë që do të zgjedhin Europën Qendrore si destinacion turistik për periudhën 2019-2020.

Top Influencers shqiptarë sipas Business Magazine

on Wednesday, 06 February 2019. Posted in Lajme

Nëse po kërkoni motivim të përditshëm, këshilla biznesi, receta të bukura e të shijshme

Top Influencers shqiptarë sipas Business Magazine

Nga Neada Muçaj

Rrjetet sociale janë bërë një mjet i fuqishëm dhe Instagram nuk bën përjashtim. Brande të modës, kompani teknologjike dhe thuajse çdo industri tjetër, po e përdorin fuqishëm Instagram-in si një platformë ideale për strategjitë e tyre të marketingut.
Modë, udhëtim, motivim apo ushqim, Instagram është rrjeti social me 1 miliardë përdorues çdo muaj.
Shpesh thuhet se një foto vlen sa 1000 fjalë, ndaj shohim shumë profile të kuruara nga ana vizuale që mundohen të përcjellin një histori. Jo më kot këto profile kanë dhe një numër të lartë ndjekësish.
Nëse po kërkoni motivim të përditshëm, këshilla biznesi, receta të bukura e të shijshme ju ftojmë të ndiqni këta influencer sipas preferencave tuaja.
*Kujtesë!! Për të gjithë ju që nuk e njihni mirë fjalën Influencer: Influencers janë përdorues të Instagram që kanë krijuar lidhje me një audiencë të caktuar, të cilët mund t’i bindin ata për shkak të besueshmërisë dhe autenticitetit të tyre. Shpesh janë bashkëpunëtorë me brande të ndryshme dhe i përdorin profilet e tyre të Instagram për të promovuar produktet e tyre.

Gurëzeza, qyteti ilir me vlera historike dhe natyrë mbresëlënëse

on Tuesday, 05 February 2019. Posted in Lajme

Aty ku historia e pasur takohet me natyrën

Gurëzeza, qyteti ilir me vlera historike dhe natyrë mbresëlënëse

Nga Klotilda Saraçini

TIRANË, 2 shkurt/ATSH/- Gurëzeza, qyteti ilir në Cakran të Fierit, aty ku historia e pasur takohet me natyrën është një nga destinacionet turistike më të veçanta.

I ndodhur në 17 km larg qytetit të Fierit arkeologët kanë vlerësuar se Gurëzeza, emri antik i së cilës mendohet të jetë Barbyli, është po aq e rëndësishme për trashëgiminë kulturore shqiptare sa Apolonia apo Bylisi.

Kryetari i bashkisë së Fierit, Armando Subashi në një video të publikuar prezanton historinë dhe bukurinë e natyrës në këtë qytet ilir.

Shiroka, aty ku shkrihen historia, natyra dhe gastronomia

on Wednesday, 30 January 2019. Posted in Destinacione

Vendi ku mali takon bregun dhe peshku takon tavën!

Shiroka, aty ku shkrihen historia, natyra dhe gastronomia

Në bregun jugperëndimor të Liqenit të Shkodrës është një fshat i vogël por me pasuri të madhe. I hershëm në dokumente që dhjetë shekuj më parë, ky fshat është vendi ku shumëçka nga pasuria për të cilën shquhet Shkodra mund të kundrohet në më pak se një orë.

Për banorët e parë të Shirokës nuk flitet shumë, por një gojdhënë thotë se Shala, Shoshi dhe Mirdita vijnë nga ai vend buzë liqenit. Me këtë çështje është marrë Át Donat Kurti në librin “Zakone e Doke Shqiptare” (Zakone e Doke Shqiptare, Át Donat Kurti, O.F.M., “Botime Françeskane”, Shkodër, 2010, fq. 23)